Bywając w supermarkecie lub w sklepie mięsnym mogłeś widzieć lub słyszeć poniższe zwroty, ale może nie do końca wiesz, co oznaczają. Ale zaraz wszystkiego się dowiesz. Dzięki nam bez kłopotu odróżnisz stek T-BONE od rumsztyka.

  • Polędwica (A, B): To jedno z najcenniejszych i najdelikatniejszych mięs. Polędwica wołowa wycinana jest z grzbietu z okolicy ligawy i rumsztyka. Swą delikatność to mięso zawdzięcza temu, że mięśnie polędwicy są cięte na kawałki; steki z polędwicy nazywane są filet mignon.
  • T-Bone (C): Stek T-Bone to stek z kością wycięty z lędźwiowej części tuszy wołowej. Angielska nazwa steku pochodzi od kości w kształcie litery T, która oddziela część polędwicy od większej górnej części mięsa. Steki te nie są tak delikatne jak steki porterhouse.
  • Porterhouse (D): Duże i grube plastry wycięte z rumsztyku z kością w kształcie litery T i dużą częścią polędwicy. Steki Porterhouse należą do najbardziej popularnych typów steków.
  • Rib-eye [antrykot] (E): Stek Rib-eye to plaster mięsa wycinany znad żeber tuszy wołowej. Antrykoty należą do najbardziej popularnych i soczystych steków na rynku. Mięso z okolic żeber jest bardziej delikatne i tłuste niż pozostałe części tuszy. Dzięki większej ilości tłuszczu, steki i pieczenie z antrykotu są wyjątkowo delikatne i aromatyczne.
  • Rumsztyk (F): Rumsztyk zlokalizowany jest w zadniej części tuszy w pobliżu udźca. Stosowanych jest klika sposobów wykrawania rumsztyków. Mięso jest twardsze niż fragmenty z innych części tułowia, czy okolicy żeber.
  • Łata wołowa (G): Łata wykrawana jest z mięśni brzucha tuszy wołowej. Steki z łaty wołowej są znacznie twardsze od polędwicy czy steków z mięsa i okolic żeber. Większość przepisów na łatę wołową zaleca marynowanie lub duszenie mięsa.

PRZEWODNIK GRILLOWANIA IDEALNYCH STEKÓW

Jeśli chcesz przygotować idealny stek i do tego uzyskać perfekcyjny diamentowy wzór, postępuj zgodnie z zaleceniami poniższego schematu. Mięso przeznaczone na steki należy wcześniej zamarynować. Następnie rozgrzać grill, pokrętło ustawić w pozycji HIGH, spryskać lub nasmarować ruszt olejem. Dalej postępować zgodnie z zaleceniami podanymi w tabelce:

UWAGA!

Mięso z kością potrzebuje trochę więcej czasu, aby było gotowe do podania. Na czas grillowania ma wpływ wiatr, temperatura na zewnątrz, grubość steków i ich temperatura przed podaniem.